free bootstrap builder

PRZYKŁADOWE WZORY:


Nomas to greckie słowo opisujące koczowników poszukujących nowych terenów do wypasu. Nie mamy co prawda stada owiec, ale sami jako artyści - nomadzi poszukujemy dla siebie nowych pastwisk i inspiracji. Pomysł na Nomad Service przywędrował z nami z Kirgistanu, gdzie obserwowaliśmy jak odradza się tradycyjne rzemiosło, w tym czapki - kalpaki, jak są one ważnym elementem kultury kirgiskiej. Pomyśleliśmy wtedy o polskich czapkach, polskich strojach ludowych. Czy odeszły bezpowrotnie, czy na zawsze zostaną w gablotach muzealnych?

I zaczęliśmy szukać. Zafascynowały nas czapki rogate, wściekłe, gamerki na cztery powiaty i na piątą guberniję. Maciejówki i konfederatki, co to z wojskiem na wieś przyszły. Filcowe świnio ryjki, celendry i góralskie kłobuki, co to w nich górale wodę ze strumienia nosili. Krymki i madziarskie magierki, kaukazkie baszłyki, co pod Kielcami na jarmarkach królowały. Batorówki i futrzane rozłupy, co najlepsze na ciężkie zimy były. Chusty, zawicia, hamełki, czepce, co mówią czy kobieta jest panną, czy zamężną.

Chcielibyśmy przywrócić życie zapomnianym elementom strojów ludowych, wiejskim przedmiotom dekoracyjnym i użytkowym oraz wprowadzić je do współczesnego użytkowania w odświeżonej formie, przystosowanej do dzisiejszych czasów i potrzeb. Chcielibyśmy, aby dzięki temu przedsięwzięciu, dawne ludowe nakrycia głowy mogły służyłyć starym i młodym, "wioskowym" i "miastowym", muzykom ludowym i folkowym, na scenach teatralnych i scenach życia (np. na ślubie).

Stawiamy na naturalne materiały, tradycyjne wzory i dekoracje, niepowtarzalność i ręczne wykonanie. 
Wykonujemy nakrycia głowy korzystając ze zbiorów muzealnych, ikonografii, dawnych fotografii.
Oprócz rzetelnej rekonstrukcji, tworzymy produkty inspirowane w duchu „etno-dizajnu”. 

I po prostu lubimy o czapkach i strojach ludowych rozmawiać.

Zapraszamy
Agnieszka Jackowiak i Maciej Filipczuk

Mobirise

Agnieszka Jackowiak

Kulturoznawca, rękodzielnik. Zajmuje się edukacją i wyrobem produktów tkackich, filcowych, odnosząc swoją pracę do dawnych technik włókienniczych. Stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala ("Tkactwo na warsztacie", "Nowa strona tradycyjnego filcu". Prowadzi Sklep / Pracownię Hobby­-Wełna, zaopatrując rękodzielników w surowce i narzędzia włókienicze. Organizuje warsztaty i wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych. Współrealizowała projekt RGB o kolorach tkanin ludowych. W ramach Nomad Service zajmuje się rękodzielniczym wykonywaniem polskich ludowych nakryć głowy.                   

Mobirise

Maciej Filipczuk

Muzyk skrzypista (Lautari, Tęgie Chłopy, Maciej Filipczuk i Goście Weselni, Transkapela), pasjonat kultury ludowej, tradycyjnej odzieży i tkanin i elementów zdobniczych. Współuczestniczył w projekcie "Patterns of Europe / Wzory Europy" realizując część "Wzornik lubelski – warsztat projektowania graficznego" (2015). Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów "Mazurek Vulgaris", "MetaMuzyka" i "Arche Vivum”. Pomysłodawca projektu RGB o kolorach tkanin ludowych. Wnikliwy badacz sztuki ludowej w różnych jej przejawach. W ramach projektu Nomad Service zajmuje się stroną merytoryczną i historyczną oraz projektowaniem polskich ludowych nakryć głowy.

+48 604592367

nomadservice@wp.pl

facebook.com/nomadservice