bootstrap table


MACIEJÓWKA


Maciejówka to czapka męska z sukna, ze skórzanym lub malowanym tekturowym daszkiem i ozdobnym paskiem przymocowanym dwoma metalowymi okrągłymi zapinkami.

Maciejówka rozpowszechniła się w połowie XIX w. wśród robotników, proletariatu i członków organizacji rewolucyjnych. Nawiązywała do kaszkietu, czyli czapki z daszkiem, rozpowszechnionej niemal w całej Europie, a używanej już w XIV w. w Anglii. Kaszkiet, w porównaniu z maciejówką, miał większe i sztywniejsze denko i jako część odzieży roboczej pełnił pierwotnie funkcję ochronną głowy (przed uderzeniem, skaleczeniem, słońcem).
W Polsce maciejówka, już w wersji miękkiej, niższej i luźniejszej, rozpoznawana jest powszechnie, gdyż nosił ją sam marszałek Józef Piłsudski i uczynił ją oficjalną czapką organizacji strzeleckich, a następnie żołnierzy I Brygady Legionów Polskich. Charakteryzuje ją szare sukno i brązowy daszek oraz oczywiście orzełek legionowy lub inne godło polskich formacji bojowych.
Była bardzo popularna w czasie I wojny światowej wśród wojskowych, ale przeniknęła również na wieś. Noszona była przez chłopów, początkowo tych zamożniejszych, elegantszych, do połowy XX w., a gdzieniegdzie nawet dłużej, głównie w centralnych regionach Polski (oczywiście z małymi różnicami regionalnymi w kroju i kolorze). Najczęściej szyta była z granatowego lub czarnego sukna z tekturowym daszkiem, malowanym (lakierowanym) na czarno. Na wsi nazywano ją kaszkietem. W wersji weselnej przyozdabiana była piórami i kolorowymi sznureczkami. Maciejówka wyparła wczesniejsze ludowe, regionalne nakrycia głowy, takie jak gamerka, magierka, kapelusz. Szyta była w żydowskich pracowniach krawieckich i małych zakładach czapniczych.

Nazwa maciejówka może pochodzić od handlarzy inwentarzem, przybywających z Niemiec, zwanych „panami Maciejami”. Drugie żródło wskazuje na imię hrabiego Macieja Mielżyńskiego z Chobienic w Wielkopolsce, który sam nosił taką czapkę i zlecił uszycie podobnych nakryć głowy dla kawalerzystów jazdy pleszewskiej, którzy w roku 1848 walczyli z wojskami pruskimi na terenie Wielkopolski.

PRZYKŁADOWE WZORY:

Czapka szyta ręcznie.


Materiał: sukno wełniane, bawełniana podszewka,  daszek ze skóry naturalnej lub sztucznej.                             

Możliwość zamówienia czapki w wybranym kolorze i rozmiarze


Wykonujemy maciejówki  na wzór czapek ze zbiorów muzealnych, ikonografii, dawnych fotografii.

INSPIRACJE:

+48 604592367

nomadservice@wp.pl

facebook.com/nomadservice